Pojďte si vybudovat vlastní skalku

Hned zpočátku si http://www.enviweb.cz/110011 musíte uvědomit, že každá skalka má být součástí celé zahrady a zasazené skalničky i okrasné traviny by měly vypadat jako náhodné porosty, které jsou ve volné přírodě. Také by se nemělo používat velké množství kamenů, někdy méně kamenů lépe zapadne do celkové kompozice vaší zahrady a nebudou připomínat odloženou hromadu stavebního materiálu. Vaše kroky při výstavbě skalky musí být nenásilné a měly by vždy působit přirozeně. Nezapomeňte, že jsou kvalitně vybudované skalky inspirací pro Skvělý domov, vaše přátelé i kolemjdoucí, pokud je skalka viditelnái z okolních prostorů. Kameny zapouštíme do země, a to tak, že ostré části kamenů jsou v zemi. Rozkvetlá skalnička.jpgV zemi je umístěná přibližně jedna třetina kamene. Pořád si opakujte a zároveň kontrolujte, aby vaše ukládání kamenů napodobovaly jejich uložení v přírodě. Pokud se jedná o výsadbu rostlin tak, nejen suchomilné alpinky, ale také i vlhkomilné rostliny můžete použít. To tehdy, pokud použijete oblé kameny či valouny z potoků a řek, popřípadě je můžete získat v štěrkovnách, kde ty větší kusy pracovníci vyhazují při třídění. U rostlinek si zjistěte, zda potřebují vápenitou půdu nebo kyselou. Do té první můžete přidat staré otlučené omítky a do kyselé, přidejte lesní hrabanku a rašelinu. Připravujte půdu velmi opatrně, ať rostlinkám neublížíte. A vlastně, kdy nejlépe vysazovat skalničky? Asi na jaře, kdy se všude prodávají v květináčích různé druhy skalniček, a to i tržištích.Barevné netřesky na skalce.jpg Jaké druhy rostlinek je možné například zasadit? Takže pro vlhkomilnou skalku z oblých kamenů to mohou být prvosenky, pryskyřníky, upolíny a různé druhy kosatců, pro kyselou půdu můžeme využít lewisii, vřes a zakrslé azalky, pro vápenitou půdu koniklec, různobarevné netřesky, rozchodník. Nesmíte zapomenout, že půdorys skalky by neměl být při výstavbě ve formě pravidelných geometrických obrazců, jako jsou kruhy a čtverce, ale měl by být ve volném přirozeném stavu. K dominantám skalky mohou patřit i okrasné traviny, jako jsou kostřavy, pěchavy a také do skalky zasazený jehličnan, který má sloupovitý vzrůst, jako je tis sloupovitý.

Skočte si do JumpParku

Bez rozdílu na to, jaké je venku počasí nebo to, kolik máte dětí a v jakém věku se nacházejí, vždy je čas od času dobré vyrazit na místo, které nemáte možnost navštívit denně. Rovněž je pro všechny děti příjemnou změnou, pokud jim nabídnete i něco nového, co ještě neznají a dopřát jim to, aby jejich energii mohly naplno využít.

svalnatá dívka

Pokud jste tedy ještě nenavštívili Jump arénu, měli byste tuto chybu napravit, protože sami zjistíte, jak vašim dětem přinese uspokojení v každém ohledu a stejně tak i vám, protože se můžete zabavit společně s nimi na všech trampolínách, které zde najdete.

Odpočinek a odreagování nezávislé od vašeho věku

Není vůbec podstatné to, kolik vám je let! V JumpParku na vás čeká nenáročná aktivita, jakou je pohodlné a zábavné skákání na trampolínách, na kterých vždy dopadnete do měkkého.

Tento pohyb si můžou dovolit i lidi, kteří se nemůžou věnovat jiné sportovní aktivitě, protože skákání na trampolíně nezatěžuje klouby a nesetkáte se s tím, že vás bude bolet celé tělo.

Pokud vás tento pohyb dostane, neváhejte se v areálu zúčastnit lekcí skákání, které absolvujete se zkušeným trenérem. V krátké době můžete zpevnit celé vaše tělo a rychle zhubnout i nadbytečné kilogramy, které vám už roky dělají vrásky na čele.
hip hop tanečník

Narozeniny vašeho dítěte oslavte na tomto místě

Jestli slavíte narozeniny vašich dětí ve velkém stylu, neváhejte se obrátit na možnost – uspořádat nejbližší oslavu právě na místě, které je plné trampolín a zábavního vyžití. Vaše děti budou nadšené, stejně tak jako i všichni, kteří si nenechají tento významný den ujít společně s vámi.

Spojte se jako kolegové

Pokud máte ve vašem zaměstnání kolegy, se kterými si rozumíte nebo jednoduše trávíte celé dny spolu v uzavřené místnosti a rádi byste se více sblížili i mimo pracovní prostředí, neváhejte uspořádat teambuilding a přijít si užít relax na trampolínách, na kterých se odváže i ten největší „stydlín“.

Jako kolegy vás taková akce spojí a bude se vám později pracovat o něco lépe, protože se vzájemně poznáte i z neformální stránky.

Když se z hobby stane práce

Chtěla bych se zaměřit na fotografování nebo celkově práci s kamerou. Studuji uměleckou školu, na které jsou samí šikovní studenti, kteří v sobě vidí velký potenciál. Někteří jsou už teď na takové úrovni, že se tímto jejich koníčkem dokáží uživit. Ve věku 18 let nám totiž stačí jen málo. Každý si od malička přejeme, abychom se jednou stali tím, čím opravdu chceme být. Třeba i brigádu si vybíráme podle našich preferencí a podle toho, čím se bavíme ve volném čase.
žena fotografka
Co když se ale stane, že se tím opravdu budeme živit? Splní se nám tím nějaký náš celoživotní sen? Podle mě se to totiž stát nemůže. I když bych někdy dospěla k tomu, že bych se mým koníčkem mohla živit, nikdy by to asi nebylo přímo to, co v životě chci. Samozřejmě by hodně záleželo na situaci, ale pokud bych zde mluvila třeba o nějaké pozici ve firmě, většinou by mě čekaly nějaké zakázky, které jsou předem určené a nebyla by to žádná volná tvorba. Ovšem když se vám podaří prorazit vlastní tvorbou do světa, máte vyhráno. Protože to je přesně to, co vás v životě baví a naplňuje a pokud byste za to ještě dostali zaplaceno, byla by to snad i práce snů.
yashica fotoaparát

V dnešní době je velmi těžké se někde uplatnit, protože je nás pořád víc a víc a s tím přibývá i počet lidí, kteří se mohou začít zajímat o stejný koníček, jaký máte vy. Nejsou to ovšem hned vaši rivalové, protože pokud pracujete sami na sebe a tvoříte si to, co doopravdy chcete, nikdy vás nikdo nemusí ohrožovat a budete se setkávat pouze s různorodými názory od lidí, kteří vaši práci budou sledovat. Je důležité se z toho nezbláznit a pouze si vzít z těchto názorů nějakou inspiraci pro další tvorbu. A tak to musíme brát. Takže pokud se vám poštěstí a jednou se budete moci živit tím, co vás naplňuje celý život, máte vyhráno a můžete být na sebe pyšní, že jste to dotáhli až tak daleko.

Krása v misce

Koníček pěstování bonsají se nazývá bonsaistika. Jedná se o pěstování rostliny, která je vypěstována a upravována do požadovaného tvaru. Původ pěstování bonsají sahá do východní Asie. Dosud je zde tradicí pěstování bonsají po mnoho generací. Slovo bonsaj pochází z japonského slova bonsai, anebo punsaj. Doslova to znamená pěstování stromů v misce. Bon značí slovo strom.

podzimní listí


Pěstování bonsaje


Pokud si chcete také vypěstovat svůj miniaturní stromek v misce, poradíme vám, jak na to. Mezi nejčastěji způsoby pěstování bonsají je jejich vypěstování ze semenáčku listnatých i jehličnatých stromů. Tyto semenáčky můžete najít například ve spárách chodníků a dalších škvírách. Na takovýchto stanovištích se semenáčky již začaly adaptovat na malé prostory a skromné podmínky. Jako nejlepší období pro dobývání semenáčků je bezesporu měsíc září, tedy počátek podzimu.

         I.            Jednou z věcí, které je třeba určit, je místo, kde bude bonsaj umístěna. Pokud budete pěstovat bonsaj v místnosti, je pro ni ideální místo vyšší, asi tak na úrovni očí.

       II.            Zrovna tak by toto místo pro bonsaj mělo být světlé a bez průvanu i přímého slunce. Bonsaj by se neměla nacházet ani v blízkosti topení.

     III.            Pro bonsaj byste měli pořídit ideálně nějakou mělkou misku.

    IV.            Měli byste mít rovněž na paměti, že bonsajím škodí jak přeschnutí, tak i přelití, kdy může dojít k uhynutí bonsaje.
maple bonsaje


Vyrýpnutí semenáčku


Při vyzvedávání rostlinky je třeba dbát na to, aby byl zachován jejich kořenový bal. Následně odstraňte u semenáčku polámané kořeny. Zkušení bonsai sté doporučují také ostříhat kořínky do takového tvaru, jaký má koruna vzrostlého stromu toho druhu, jako je semenáček. Posléze můžete prostříhat i nadzemní část stromku. Potom již sázejte semenáček do připravené misky. Zemina pod semenáček by měla být stejná, v jaké stromek rostl. Na dno misky ještě nenapomeňte vložit trochu štěrku, anebo kamínků jako drenáž.

Dokonalý výsledek je neviditelný

Pokud se k odkazu našich předků nebudeme chovat s patřičnou úctou, nemůžeme to samé očekávat ani od svých potomků. Je tedy potřeba uchovávat historické památky, aby mohly vypovídat o době, ve které byly vytvořeny. Profesionální gobelínové dílny mají dostatek zkušeností, které zajistí prodloužení životnosti gobelínů (tapisérií), koberců a jiných cenných textilií.

restaurování

 • Restaurování a konzervování se týká také
  • historických výšivek
  • potahů z nábytku
  • závěsů
  • zástav a praporů řemeslných cechů.

Nežli se přistoupí k práci samotné, je zapotřebí nejprve zhodnotit stav konkrétní textilie. Což znamená její ušpinění, popřípadě poškození. Poté se navrhne způsob opravy včetně rozpočtu. Vždy je navrhováno takové řešení, které je pro textilii nejšetrnější a nejvhodnější. Je ale pochopitelné, že s návrhem musí souhlasit investor. A až po jeho odsouhlasení se může přistoupit k práci.

Dotvořit se dají i chybějící místa

Opravit se dají nejen malá poškození, ale i rozsáhlé části. Pokud přímo něco schází, lze to dotvořit. Historické tapisérie se restaurují a konzervují různými konzervačními nebo restaurátorskými způsoby.

 • Patří k nim například:
  1. Neznatelná textilní retuš a rekonstrukce.
  2. Šitá celoplošná skeletáž na lněný podklad se zachováním principu reversibility zásahu.

scrapbook
Z uvedených způsobů je patrné, že jde především o to, aby na historické textilii nebyl žádný zásah znatelný. Konzervují a restaurují se nejen textilie, které pocházejí z našich luhů a hájů, ale do gobelínových dílen přicházejí i ručně tkané orientální koberce. Ani na nich není po skočení práce zásah nikterak patrný.

 • Kvalitní prací v tomto oboru si získala Česká republika dobré jméno doslova po celém světě.
 • Není tedy výjimkou, pokud se na restaurátorskou dílnu obrátí některá zahraniční galerie.

Escape game

V podstatě to již není nic neznámého. Po celém světě existují tyto hry a dokonce i v naší republice se jich nalezne poměrně dost i na místech, které bychom nečekali. Jednu z nich nalezneme například v https://www.enigmaescape.cz/hledate-unikovou-hru-cesky-brod/, kde se nám určitě bude líbit samotné prostředí. Každá hra má určitý děj a my v něm hrajeme tu nejdůležitější roli. Hlavní hrdiny, kteří si vždy se vším poradí a vyřeší nejednu záhadu. Odměnou bude rozhodně skvělá zábava a úspěšné opuštění budovy. Ačkoliv se nemusíme bát, že bychom zůstali někde uvězněni.

pouliční život

Na kamerách je vždy připravena pomoc, ale na druhou stranu, přece nejsme břídilové, abychom ji potřebovali. Téma si lze vybrat a tak na chvíli se můžeme stát indiánem, cestovatelem v čase nebo snad agentem, podle současné nabídky her. Samozřejmě možností je daleko více, ale všechno se děje podle nějakého scénáře.

konec cesty

Aféra v Polsku děsí lidi

Je pravdou, že nehody se stávají a bohužel se přihodila v Polsku dost nepříjemná situace, kdy zrovna při této hře uhořela skupinka děvčat. Možná proto zůstává někdo s touto hrou v ústraní, že do toho nikdy nepůjde. Je to škoda, jelikož u nás se jedná o bezpečnou hru, kterou si skutečně může užít každý. Podle předpisů má totiž každý provozovatel povinnost vypracovat, před otevřením tohoto komplexu, bezpečnostní analýzu, která mimochodem posoudí, jak by použité stavební materiály reagovaly v případě požáru. Kdo to nemá, tak mu může hrozit nejen vysoká pokuta, možná i něco daleko horšího. U nás se provádí pravidelné kontroly, včetně ověření prostorů, zdali jsou zkolaudovány pro tento druh únikových her. Zároveň se přísně posuzuje i evakuace osob z herních prostor a také funkčnost bezpečnostního zařízení.

rychlý únik

Pokud si přece jenom nebudete jistí, není problém se obrátit na provozovatele a nechat si vše řádně vysvětlit. Není třeba si ale nechat ukrást zážitek z tak dobrodružné hry, která je dnes skutečně velmi oblíbená a mimochodem, žádná jiná tak moc podobná k této, neexistuje.

Co po kariéře sportovce?

Sportovci, kteří dosáhli na vrchol a zažili například olympiádu, či ji dokonce vyhráli, patří nejen u nás, ale v celém světě mezi obletované celebrity. Na rozdíl ale od hvězdiček z bulváru jsou profesionální sportovci lidé, kteří svou velkou pílí a odříkáním něco dokázali.
silueta golfisty

Často však usilovné tréninky a úžasné výkony na sportovních kolbištích nejednoho atleta či atletku dostali předčasně do důchodu. Lidské tělo je totiž stavěné jen na určitou zátěž a pokud se z něj člověk snaží vymáčknout maximum, dlouhodobě ten nápor nevydrží. A to i přes správnou stravu a dostatek odpočinku. Proto většina sportovců konči svou kariéru mezi třicátým a čtyřicátým věkem života. Většina si pak klade otázku, „co dál?“.

Pokud se jedná o fotbalistu nebo hokejistu té nejvyšší úrovně, většinou má vyděláno za svůj profesní život tolik, že už nemusí do své smrti hnout prstem. Takové štěstí ale má jen úzká skupina profesionálů. Většina musí vydělávat i po tom, co odejdou do sportovního důchodu. Naprostá většina bývalých hvězd si vybere po kratší pauze povolání trenéra. Je to vlastně naprosto logické. Své těžce nabyté zkušenosti mohou takto zase předat další generaci, která může mít díky tomu šanci se dostat na vrchol také. Výjimkou nejsou ale ani jedinci, kteří sice u svého sportu zůstali, avšak nevybrali si trénování, ale práci v managementu pro svůj klub nebo rovnou pro svaz.
závod v běhu
Najdou se však i tací, kteří po hvězdné kariéře přejdou k úplně jinému oboru. Často se jedná o práci pro televizi nebo rádio, kde fungují jako odborní poradci nebo dokonce spolu komentátoři. Takových však není mnoho, a to z jednoduchého důvodu. Komentovat nemůže každý kdo si to zamane. Je potřeba mít k této práci dostatečné množství talentu, schopnost vyrovnat se s trémou a mít také trochu toho štěstí. Ne každý den se totiž hledá nový komentátor.

Věnujte se svým koníčkům. Jde o zdraví.

Dobrá nálada je klíč ke zdraví
Když jsme šťastní, spokojení, a vše nám jde tak snadno, zřejmě je to díky hormonu endorfinu. Endorfin, znám též jako hormon štěstí, je hormon, který se uvolňuje do mozku a navozuje pocit štěstí, dobrou náladu a dokonce tlumí bolest. A právě tento hormon se uvolňuje například při sportu nebo sexu. Pocit štěstí a pohody je ale důležitý pro správnou funkci celého organismu. Tento pocit vnímáme i při vykonávání oblíbené aktivity, ať už jde o běh, čtení, háčkování či sbírání známek. Když se cítíme duševně v pohodě, reaguje na to i naše tělo. Srdeční puls se stabilizuje, tlak se vyrovná a hladina cukru v krvi je optimální. Dokonce máme i více energie.
rybaření se synem
Věčný boj o čas
Kde ale vzít na záliby čas? Při vší práci, starostech o bydlení a rodinu? Nepoddávejte se stresu. Zkrátka zpomalte, a zkuste si najít chvíli sami na sebe. Nehledejte negativa, ale řešení:
·         Mám velkou rodinu a chci se jí věnovat. Nemám na své vlastní koníčky čas. – Je to snadné. Zkuste svou rodinu do svých oblíbených činností zapojit. Naučte manželku hrát fotbal, ukažte manželovi a dětem kouzlo malování. Tak budete pohromadě, a děti se navíc vždy rádi zapojí do nových aktivit.
focení u kola
·         Rád/a sportuji, ale bydlím ve městě a nemám čas jezdit do přírody. – I v takovém případě pomůže malý kompromis. Zkuste ve vašem městě vyhledat park, kde lze jezdit na inline bruslích či na kole. Můžete si najít v okolí i lanové centrum s lezeckou stěnou, pokud jste zastánce horolezectví. Nebo si běžte zaplavat do krytého bazénu, kde osvěžíte tělo i mysl.
·         Mám náročnou práci, kde trávím většinu času, na záliby není prostor. – Když večer, po náročném dni, nebudete příliš unavení, najděte si hodinku třeba na četbu. Nebo si chvilku před spaním v pohodlí vaší postele, upleťte pár ponožek, nebo nakreslete obrázek. Před večerní sprchou můžete posilovat i doma, pokud nezbývá čas na fitcentra.
·         Mám hodně koníčků, na všechny se nedostane. – Pokud jste neposední jako blecha, a baví vás spousta věcí, co takhle je smísit v jednu? Máte-li rádi hraní na kytaru, vycházky v přírodě a ochutnávání vína, popadněte batoh, víno a kytaru, a vydejte se na nějaké pěkné místo. Tam se můžete v klidu oddávat svým zálibám.
Nepodléhejte úzkosti
Je opravdu dobré někdy zpomalit, a nedřít se na úkor zdraví. Nepřipouštějte si nezdary a dělejte věci, které vás činí šťastnými.

Morčata jsou velmi přizpůsobivá svému okolí

V podstatě jsou na chov velmi nenáročná, přítulná a hravá. Přizpůsobí se jak chovu venku v králíkárně, tak přímo u nás doma. Je samozřejmě lepší je mít pod kontrolou. Na druhou stranu se jedná o společenské tvorečky, kteří vyžadují péči a tak trochu rozmazlování. Nevadí jim chování v náručí ani drbání za ouškem nebo hlazení. Mají rádi dobroty v podobě ovoce a zeleniny, nepohrdnou čerstvou travičkou. Dají se zakoupit i různé granulované směsi například s kukuřicí, tu mají velmi rádi. Jen pozor na brambory a pak na sůl, ta by se v pokrmech neměla vůbec vyskytovat.
pár morčat

Je dobré mít přehled

Pokud je chováme v bytě, tak musíme tak trochu počítat s tím, že jejich bydlení musí být přece jenom tak trochu ve výšce. Klece pro morčata se dají zakoupit běžně ve Zverimexu nebo v obchodech, kde se nabízí sortiment pro zvířata. Je pravdou, že bychom měli dbát především na prostor a vzdušnost. Do klece je třeba umístit domeček, aby se mohla morčátka schovat, ale také potřebují místo na potravu a pítko na čerstvou vodičku. Kvůli obrušování zubů je dobré pořídit pár větviček nebo i kořenovou zeleninu, kterou si budou pomalu okusovat. Nepohrdnou kvalitním senem, ale přece jenom bychom si měli pořídit jesličky, aby se s ním zbytečně neplýtvalo. Klec by v žádném případě neměla stát v průvanu, ale ani přímém slunci.
morče a králík

Hygiena nade vše

Na morčatech je prima to, že se mohou koupat. Pro jejich správnou hygienu se musíme vydat na nákupy. Je potřeba koupit šampon pro morčata, hřebínek, pokud jsou dlouhosrstá, nůžky na sestříhání delší srsti, kleštičky na drápky. Starý ručník nebo župan. Kdo je šikovný, tak si může něco ušít, co bude výhradně jen pro ně. Při koupání musíme být velmi opatrní. Uši, čumáček, oči ty musíme především chránit, aby do nich nevnikla voda.
domek pro morče
Vlažná voda jim neublíží a se šamponem pracujeme úplně stejně, jako bychom si my sami myli hlavu. Když je morče vykoupané, osušíme ho v ručníku, ale nedrbeme až do sucha. Necháme ho proběhnout, když je skoro suché. Učešeme, přistřihneme a zastřihneme drápky. Nesmíme zapomenout vyměnit podestýlku a den hygieny je úspěšně za námi.

Houbaříme

U nás v Čechách je houbaření velmi oblíbené. Sbíráním hub a přípravou houbových pokrmů se zabývali již naši předkové. První písemné zmínky o tom pocházejí již z jedenáctého století. A pozdější zmínky, ze století čtrnáctého, zanechal Dalimil v jeho kronice. Popisoval sběr hlív ze stromu. Ale ne všichni Češi houby a pravidla jejich sběru dobře znají. Trochu si to zopakovat nikdy není na škodu.
tři muchomůrky
Vyrážíme raději ráno
Po ránu je v lese chladněji, v létě je lépe si přivstat. Ale pokud nejsme zrovna ranní ptáčata, také není nic ztraceno. Les poskytuje chládek celý den. A pokud je vhodné počasí s dostatkem vláhy, rostou houby celý den.
 
Co raději v lese necháme
Tak určitě ty houby, které neznáme nebo jsme v jejich případě na pochybách. Radí to odborníci i zdravý selský rozum. Proč naprosto zbytečně riskovat otravu? Ty podezřelé necháme lesním živáčkům, ti si s nimi poradí. Pokud si přece jen bereme vzorek pro konzultaci se znalcem, určitě ho nemícháme s ostatními, mohlo by se stát, že se ocitne ve smaženici na našich talířích!
stezka v lese 
Kam úlovky z lesa ukládáme
Vždy do košíku! Mají tam prostor a mohou v něm dýchat. Zapomeneme na tašky všeho druhu, obzvláště ty igelitové. Houby se v nich mohou pomačkat, ale také bez přístupu vzduchu zapařit. Jsou to živé organismy, ve kterých i po utržení probíhají biologické procesy. Když v igelitce vytvoříme vhodné podmínky, pracují na plné obrátky. V našich krásných úlovcích se množí mikroorganismy a dochází k rozkladu. Může se stát, že než je doneseme domů, budeme z nich mít jen nevzhlednou a nejedlou hmotu. Nic pro chlubení houbařským uměním.
 
Jak sbíráme a čistíme
Sbíráme vždy jemně, kroutivým pohybem. Ušetříme tím podhoubí. Chováme se tak, aby i po naší návštěvě a sběru na místě něco dál rostlo. Ovládáme se i tehdy, pokud narazíme na úrodný „plácek“ a horečně hledáme další a další úlovky. Houby, které neznáme, neničíme! Nejsme bezohlední sobci! Hrubé čištění provádíme ještě v lese. Přitom vyřadíme i kousky, které vypadají dobře z venku, ale jsou uvnitř zčervivělé.
 košík hub
Zpracováváme co nejrychleji
Jde o živý „materiál“, co se rychle kazí (jak jsme psali výše). A to i v chladu lednice. Zpracováváme ho co nejrychleji, čekáme maximálně do následujícího dne!