Je luxusní kabelka opravdu výrazem luxusu?

Říká se, že ženu poznáte nejlépe podle obsahu její kabelky. To je zajisté pravda, avšak i kabelka samotná nám toho o její majitelce může hodně říci. Je totiž pravdou, že ženy si ji nevybírají pouze jako věc, do které mohou uložit různé drobné nezbytnosti, které je potřeba mít stále při sobě. Zároveň ženám slouží i jako módní doplněk.
červená značková kabelka

I to je důvod, proč jich ženy mají tolik. Stejně jako u oblečení, jeden typ se nehodí pro všechny příležitosti. Stejně jako například do divadla nepůjdeme v teplákách, nevezmeme si tam ani starý, odrbaný batoh.

Výrobci kabelek to samozřejmě vědí, a proto vyrábějí mnoho druhů. Každý si tak může vybrat dle svého vkusu a potřeby. Ceny jsou také různé, od poměrně levných až po ty nejdražší a nejluxusnější. Právě u nich se mnoho neznalých lidí pozastaví. Proč luxusní kabelka stojí takové peníze? Na tržišti mají přece skoro stejnou, ale mnohem levnější!

Odpověď je samozřejmě jednoduchá. Podobně jako u ošacení, i zde se platí především značka. Právě díky ní výrobci vydělávají tolik peněz. Pokud je prodej navíc ještě podpořen například tím, že nějaká celebrita zrovna tento typ nosí, cena i poptávka jdou nahoru.
různé typy kabelek

Je tu však i druhá strana mince. Tyto tašky bývají vyrobeny z kvalitních materiálů a při správné péči dlouho vydrží. To se o jejich náhražkách z tržnice říci nedá. Na pohled možná vypadají podobně, ale rozdíl poznáte velmi brzy. Nebude trvat dlouho, a začnou se rozpadat.

Pravdou však je, že mnoho žen si kupuje právě tuto levnější variantu. Je to především proto, že jsou levnější a vzhledem k jejich podobnosti s originálem, a především dobře viditelné značce mohou ostatním ukázat, že mají kabelku Gucci.

Poměrně směšně to vypadá v případech, kdy prodejce ve snaze vyhnout se porušení autorských práv a pokutě za neoprávněné užívání značky prodává výrobky se zkomoleninami názvů známých značek, jako například Guci, Versac a podobně. Koneckonců, takto vznikla známá hláška „Čím víc pruhů, tím víc Adidas“. Přesto si toho lidé, zvláště s nižším vzděláním, nevšimnou. Sami totiž nevědí, jak se daná značka správně píše.

Co říci na závěr? Pokud si chcete koupit skutečně luxusní kabelku, se kterou uděláte dojem, vyhněte se tržnicím obloukem a raději zamiřte do značkového obchodu. Ano, zaplatíte mnohonásobně více, ale nebudete nosit padělek, a navíc vám vydrží mnohonásobně déle. A to se vyplatí.

Chtěli byste krásné zuby?

V současné době je vzhled a dokonalost na prvním místě. Ať už jsme ochotni si to připustit nebo ne, hodnotíme lidi kolem sebe dle vzhledu a na základě prvního dojmu. Za předpokladu, že má někdo nerovné nebo zanedbané zuby, zaujímáme k němu záporný postoj. Velice často je nám takový člověk nesympatický a jsme zdrženliví v komunikaci s ním. Co ale dělat, pokud se zuby máte právě vy problémy, ale chtěli byste je mít také dokonalé?
rovné zuby
Základem každého krásného úsměvu je pravidelná péče. Bohužel nestačí používat jen bělící pasty, neboť to že má někdo chrup krásně bílí, ještě neznamená, že je také zdraví. Každý den byste si zuby měli čistit dvakrát denně, s tím že večer je k běžné péči přidáno i čistění mezizubním kartáčkem a propláchnutí úst dentální vodou. Díky této pravidelné a poctivé péči předejdete mnohým problémům.
Nicméně pokud již problémy máte, je zapotřebí je začít okamžitě řešit. Vždy byste měli začít návštěvou svého stomatologa, který vám doporučí nejlepší léčbu. Neměli byste zapomínat ani na pravidelnou návštěvu dentální hygieny, která je pro zdraví zubů velice důležitá.
Pokud máte problém s křivými zuby, dá se velice snadno vyřešit. V dnešní době existuje celá řada nejrůznějších rovnátek, které dokážou napravit všechny vady.
usmívající se žena
Větší problém nastává v momentě, kdy vám nějaké zuby chybí. Jedná se o dražší nápravu, nicméně byste do ní určitě měli investovat. Pokud byste v řadě zubů nechali volné místo, škodíte samy sobě. Okolní chrup je náchylnější k zubním kazům a nemocím dásní. Nepoděkovala by vám ani vaše čelit, neboť při žvýkání potravy není síla rovnoměrně rozložena. Zubní implantáty https://www.2kdent.cz/zubni-implantaty/ jsou tedy užitečné nejen proto, aby váš úsměv vypadal hezky, ale hlavně proto, aby ostatní zuby zůstaly zdravé a bez poškození. Sice se nejedná o levnou záležitost, ale určitě se každému z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Ne každý přípravek je zázračný

Hubnutí člověku nedělá ani trochu dobře, vleče se, kručí při něm v prázdném břiše, dělá se nevolno a od zvýšeného množství nezvyklého pohybu bolí kdejaký sval či kloub. A proto není vlastně nic divného na tom, že osoby se slabší vůlí, ale nejednou i ti ostatní, hledají způsob, jak na to vyzrát a tento nepříjemný proces si usnadnit.

rajče s metrem

A takoví nejednou skočí na špek či sednou na lep kdejakému pochybnému prodejci ještě pochybnějšího jen údajně zázračného prostředku na hubnutí. Protože ono se to tak hezky poslouchá, že člověk bude dejme tomu jenom baštit nějaké pilulky a tuk z něj zmizí jako sníh ze sněhuláka při oblevě!

Jenže to je jednoznačně podvod. Přípravky, které by tuk v těle rozpouštěly nebo ho spalovaly, jednoduše neexistují. To lze provést jedině tak, že se omezí přísun potravy, aby se tuk nerozmnožoval, a začne se s pohybem, který onu uloženou energii spotřebuje.

Ovšem jakkoliv jsou zázračné přípravky jednoduše jen drahé placebo, existují i jiné, které hladovějícím vážně pomáhají. Ale přece jenom poněkud odlišným způsobem.

Třeba takový Slimex na hubnutí je právě tím, co se při hubnutí používat vyplatí. A to proto, že tento snižuje chuť k jídlu svým působením na receptory v mozku. Člověku tak stačí daleko méně potravy k tomu, aby se cítil nasycen, a jak si jistě dovedete představit, je pak takové hladovění vlastně docela příjemné, když při něm člověk vůbec nemá hlad.

A pokud se k tomu přidá přiměřené množství pohybu, nemohou se kilogramy neztrácet. A to stačí jen jedna jediná kapsle denně užitá po ránu!

Ovšem stejně jako u jiných léčiv je i zde potřeba počítat i s možnými kontraindikacemi a vedlejšími účinky, jež mohou užívání tohoto přípravku komplikovat či znemožnit.
před dietou

Tento přípravek tak nemohou užívat ti, kdo trpí mentální anorexií nebo bulimií, duševní nemocí, Touretteovým syndromem, ischemií, nějakým kardiovaskulárním onemocněním, závažnou poruchu funkce jater nebo ledvin či glaukomem. Ale těm ostatním může prokázat věru užitečnou službu.

Mějte krásné řasy kdykoli si vzpomenete

Ačkoliv tento zázrak objevilo už spousty žen, některé se léta drží svých zajetých rituálů a tento módní trend jim unikl. A právě pro ně je tu dnešní článek.
 
Snad každá žena by chtěla mít nádherné řasy. Bohužel však příroda tuto krásu nadělila jen velmi malému počtu z nás. Většina máme řasy buď krátké a rovné nebo třeba nevýrazné, a tak si musíme den co cen pomáhat řasenkou. S umělými řasami budete mít závoj krásných řas den co den a bez námahy!
  sázení řas
Typy permanentních řas
Permanentní řasy se lepí přímo na vaše vlastní řasy, a to hned dvěma způsoby:
•      řasy v trsech – rychlejší aplikace, která ale taky na oplátku dlouho nevydrží. Hodí se spíše jen po dobu trvání jedné akce (svatba, večírek, ples)
•      metoda „řasa na řasu“ – aplikace trvá sice delší dobu, ale také déle vydrží. Obvykle se na doplňování chodí po cca 3-5 týdnech (životnost jedné přírodní řasy je cca 60-90 dní)
 štětečky řasenek
Řasy v trsech si obvykle lepí ženy samy doma. Řasy i lepidla můžete koupit ve většině obchodů s dekorativní kosmetikou (např. DM drogerie nebo Sephora). Při troše šikovnosti je to hotové během chviličky a vypadají krásně. Pokud ale přemýšlíte o dlouhodobější variantě, tedy „řasa na řasu“, musíte navštívit kosmetický salon. Dejte si tu práci a obětujte trochu času při výběru, dejte na dobré recenze. Na slevových portálech naleznete spoustu akcí za skvělou cenu, ale ne všude vám odvedou kvalitní práci a vy nejen, že budete v tu chvíli nešťastná, ale mohou vám rychleji vypadat i vaše přírodní řasy.
 
Permanentní řasy ale skrývají i mnohá negativa. Pokud vám vypadnou zrovna rychleji než obvykle, můžete těch několik dní do další návštěvy kosmetického salonu vypadat jako vypelichaná slepice. Někdo může mít alergickou reakci na lepidlo (proto, pokud jste se rozhodli aplikovat řasy třeba na svatbu, doporučuji jednu zkušební aplikaci), nesmí se používat odličovače na olejové bázi, nesmíte si pořádně mnout oči, zejména při otírání ručníkem a v neposlední řadě se nedoporučuje ani spát očima na polštáři, abyste si řasy zbytečně neponičily.
 
Zkrátka vše má své pro a proti, která musí zvážit každá z nás.

Jak se vyznat v opalovacích přípravcích?

Vydáme-li se na procházku k rybníku, odpolední koupání na koupaliště nebo se rekreačně sluníme na pláži u moře, pokožku musíme dostatečně chránit před škodlivými slunečními paprsky. Ano, i slunce umí pěkně potrápit. Před sluněním, ale i po něm, je tedy nutné použít speciální opalovací přípravky s danou hodnotou ochrany. Jak ale vybrat ten správný krém?

krém a brýle v písku

Aby byl účinek efektivní, doporučuje se namazat se alespoň půl hodiny před plánovaným pobytem na slunci. Ne vždy však je to ale možné, například při nákupech nebo náhlé jiné situaci. Ovšem pokud se chystáme intenzivně se opalovat, je důležité nanést dostatečné množství oleje nebo krému na pokožku, aby bylo dosáhnuto optimálního ochranného faktoru, jenž je uveden na přípravku. Výjimečnost těmto krémům dává i fakt, že čím více, tím lépe. Silnou vrstvu rozetřeme po těle rovnoměrně, nejlépe se odhaduje množství 6 polévkových lžic, tedy asi 35 ml krému. Mazat je třeba i po koupání, byť je zvolen voděodolný krém, ale nejlépe každé dvě hodiny proces opakovat.
zrzka v moři

Jak vybrat ten správný opalovací krém, závisí na mnohých okolnostech. Brát zřetel musíme na danou situaci, teplotu, náš pobyt na slunci nebo ve stínu i aktivitě jako je sport na pláži nebo lenošení pod slunečníkem. Každá pokožka má svoji vlastní dobu ochrany před spálením, ale nic není dlouhodobé. Například lidé se světlou pokožkou a sklony k pigmentaci či pihám, jsou náchylní na okamžité spálení. Měli by tak používat krémy a oleje s UV faktorem v rozmezí 30 až 50. To samé platí pro typ světlý typ pleti a osoby s blond vlasy. Zřídka se zase spálí lehce snědá pleť, pobyt na slunci by měl být maximálně půl hodiny a ochranný faktor opalovacího přípravku 15 až 30. U pokožky od přírody tmavé žádné závažné spálení nečekejme, postačí ochrana 10 až 15 a bez krému až třicet minut slunění.

Opalovací přípravky speciálně vyvinuté pro dětskou pokožku je nutné pořídit všem nejmenším. Dětská pokožka je hodně citlivá a desetkrát tenčí než u dospělého, spálí se i ve stínu nepřímo na slunci. Většina kosmetiky je bez parfemace a na přírodní bázi, obohacena o vitamíny a s ochranným faktorem více než 30. Také nesmíme zapomenout na sluneční brýle a pitný režim.

Pleť jako ze salónu

Do zaměstnání, do kina, na oběd, na večeři, na schůzku…jednoznačně kamkoliv. Dokonce, i když zůstáváme doma tak chceme mít tu nejlepší pleť. A bohužel ne vždy je podle našich představ. V některých případech je doslova nutné sáhnout po kosmetických potřebách. Kvalitu kůže ovlivňuje především naše stáří, sluneční paprsky, nízké teploty, strava, spánek a celkový životní styl.   
Určitě vám jsou známé kruhy pod očima, pupínky případně pigmentové skvrny. Každá nedokonalost je však přirozená a my ji můžeme zamaskovat různými metodami. Vůbec nemusíme podstupovat tolik drahé kosmetické ošetření. Krásná můžeme být i s určitými přípravky.
 bílá maska na pleť
Pleťová voda nebo tonikum – Zklidňující nebo revitalizační zaměřena na určitý typ pleti. A námi používaná takřka denně za účelem jemného čištění pleti i pro oblast očí.
 
Pleťová maska – slouží pro hloubkové čištění pleti a regeneraci. Mezi ty nejoblíbenější patří hydratační, vyživující, zpevňující nebo detoxikační. Jednou z dalších variant je domácí pleťová. Určitě jste o ni už také slyšeli a možná znáte metodu medovou, okurkovou případně kvasnicovou. Masky zpevňují pleť, působí na vrásky, osvěžují a hýčkají nás.
 bavlněný polštářek
Krém – na výběr máme z nočních nebo denních. Noční jsou především vyživující a zpomalují proces již zmíněného stárnutí kůže. Denní je určen pro hydrataci.
 
Pudr, make-up –Doslova čarují s naším obličejem a pokud jsou správně naneseny, dosahují krásného vzhledu. Je jen na nás jestli zvolíme sypké nebo tekuté varianty. Oba dva se nanáší velmi rychle. Pudr samozřejmě používat nemusíme, ale zafixujeme tím make-up a odstraníme i případný lesk pleti.
 svíčka jako květ
Tak která z nás by nechtěla mít pleť dokonalou? Určitě i v těch sebemenších volných chvílích stojí zato vyzkoušet cokoliv. Nezapomínejme, že nic se nemá přehánět. Vždyť v jednoduchosti je krása. A navíc přirozená krása může být neodolatelná…

Rozumíte kosmetice?

         Nabídka kosmetických firem a jejich výrobků je v současné době opravdu bohatá. Dávno jsou pryč časy, kdy v drogérii měli pár druhů v nevzhledných obalech a pochybného složení. Dnes je to úplně jiné a opravdu si můžeme vybrat. Kolikrát se nám však z toho nepřeberného množství krabiček, kelímků a tub div nerozskočí hlava a pak nakonec nevíte, který výrobek si vybrat.
make-up ve skle
         Jestliže vás zajímá, co produkt obsahuje a pokud navíc hledáte kompromis mezi kvalitou a cenou, snažíte se rozluštit, co který krém obsahuje. Mnoho žen však potvrzuje, že se při pročítání složení kosmetických výrobků často ztrácí ve spleti různých cizích pojmů, kterým příliš nerozumí. Pokusme se tedy objasnit alespoň některé z nich.
 
Antioxidanty
 
Mají schopnost chránit pokožku před volnými radikály, které vznikají v důsledku stresu, špatného životního prostředí, UV záření apod. Už dávnou nejsou jen součástí potravinových doplňků. Naopak jsou obsaženy v denních i v opalovacích krémech, v pěstebních sérech i v líčidlech. Mezi antioxidanty, které nacházíme v kosmetických přípravcích, patří např. polyfenoly z hroznového vína,  koenzym Q10 apod.
 
 
 
Kolagen
 
Kolagenová vlákna jsou hlavní stavební látkou pojivové tkáně. Fungují jako jemná síť, která podpírá pokožku a zajišťuje její pružnost. S věkem však ztrácejí elasticitu a kůže proto ochabuje. Přípravky s obsahem kolagenu pomáhají  tento nevyhnutelný proces zpomalit. A naši pokožku zároveň vyhlazují a také zvlhčují.
opalovací krémy
 
Retinol
 
Nejde o nic jiného, než-li o vitamín A. Ten podporuje regeneraci a tvorbu nových buněk, působí jako antioxidant a stimuluje obnovování kolagenových vláken. Tím příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost pleti, ale zpomaluje i proces jejího stárnutí. Vyskytuje se v přípravcích proti vráskám a pigmentovým skvrnám.
 
Kyselina hyaluronová
 
Kyselině hyaluronové se říká se jí „molekula mládí“. Je přirozenou součástí pokožky. Má vysokou hydratační a ochrannou schopnost, ale bohužel s přibývajícím věkem postupně dochází k její ztrátě. Výhodou je, že ji pleti můžeme alespoň částečně dodat právě prostřednictvím kosmetických přípravků nebo také injekcemi. Kyselina hyaluronová funguje jako výplňový materiál, který vyhlazuje vrásky a obnovuje pleť.
 
AHA kyselina
 
S alfa-hydroxylovou  kyselinou se setkáte spíše pod českým označením ovocná kyselina nebo pod zkratkou AHA. Ovocné kyseliny zvládnou bez jakéhokoli mechanického procesu odstranit z pokožky odumřelé buňky, vyhladit případné nerovnosti nebo třeba stáhnout póry. Navíc podporují tvorbu kolagenu a zvyšují hydrataci i pružnost pokožky. Vhodné jsou jak na vrásky tak i na rozšířené póry nebo akné. Často se používají i proti pigmentovým skvrnám.
 
Hammamelis
 
Extrakt z listů mexické rostliny Hammamelis virginiana (česky vilín) má příjemnou a osvěžující vůni a významné protizánětlivé a stahující účinky. Tyto úžasné vlastnosti z něj dělají účinnou složku přípravků zejména pro podrážděnou a akciózní pleť. Najdeme ho hlavně čistících pleťových vodách, v ochranných krémech, ale i ve vodách po holení.
 
Urea v kosmetice
 
Urea je latinské označení pro močovinu, která patří k přirozeným faktorům regulujícím hospodaření s vodou v rohovinové vrstvě pokožky. Kosmetika s ureou je určena především pro velmi suchou a podrážděnou pleť.
 bílý krém
Parabeny
 
Parabeny jsou konzervační látky, které se přidávají do kosmetických přípravků. Ačkoli se nám často nelíbí a vyvolávají v nás paniku a obavu z nežádoucích účinků na naši pleť, mají v kosmetických produktech důležité místo. Parabeny totiž zabraňují nežádoucímu rozmnožování kvasinek, plísní a jiných mikroorganismů. V současné době můžeme nalézt i přípravky, které parabeny neobsahují a otázka konzervace  je řešena jinými prostředky na přírodní bázi.

Botox nahradí peptidy

Stárnutí a s tím spojené přibývání vrásek, je noční můrou téměř každé ženy. Která z nás by nechtěla vypadat stále dobře, stále přitažlivě.
Vyhlasme tedy boj proti tomuto nepříteli, který zanechává brázdy na našich obličejích.
§  Jaké zvolíme zbraně?
§  Jednou z nich mohou být peptidy.
sepnuté vlasy

Co se pod tímto zajímavým názvem skrývá? Jsou to proteiny, které vzniknou spojením několika aminokyselin. Peptidy jsou přirozenou součástí každé pokožky, jenže mají jeden problém. S přibývajícími léty jejich množství klesá. Je tedy potřeba je doplnit. Tento způsob je mnohem šetrnější nežli vyhlazování vrásek pomocí botoxu. Stačí si vzpomenout na některé známé tváře, ze kterých se pomocí botoxu staly prapodivné figuríny, postrádající přirozenou mimiku.
o   Proč si nechat píchat do obličeje chemii, jejíž aplikace je ještě ke všemu bolestivá.
krém na obličej a ulita

Život bez vrásek

Peptidy, které jsou přirozenou součástí pleti, se do ní pomocí kosmetiky navracejí mnohem citlivějším a přirozenějším způsobem. Pokud zvolíte ten správný krém nebo sérum, poznáte velkou změnu už za necelý měsíc.
o   Tím, že tato látka potlačuje nekontrolovatelné stahy mimických svalů, eliminuje tvorbu mimických vrásek.
A pokud máte už obličej mírně poznamenaný, dokáží zatočit i s tím. Peptidy nepomáhají jen v oblasti obličeje, ale dokáží odstranit další nepříjemné estetické problémy, jakými jsou celulitida a pigmentové skvrny. Na trhu je těchto přípravků celá řada, je však důležité vybírat jen ty nejkvalitnější, aby byl účinek opravdu znatelný. Naší pleti rozhodně neprospívají ani škodliviny, které se do ní během dne dostávají. Peptidy umějí zabránit vniknutí těchto škodlivých látek do kůže. Pokud už tam nějaké jsou, vystrnadí je opět pryč.
·        Peptidy zkoumají vědci už celých padesát let a konečně tedy přišli na ten pravý způsob jejich využití.
·        Tak, dámy, jde se do boje!

Účinky Aloe vera

Dá se říct, že tato rostlina, kterou můžete pěstovat na své zahrádce nebo klidně i v bytě v květináči, je všelékem vaší pokožky. Trpíte-li jakýmikoli kožními problémy, akné, lupénkou nebo ekzémem, aloe vera je vždy velice dobrým pomocníkem. Tiší bolest, zmenšuje podráždění a dává pokožce hebkost. Dokonce i při popáleninách je tato květina skvělým lékem.
označení aloe
1.       Hydratace a ochrana
Pokud si každý večer po odstranění make-upu a po omytí nakapete na tvář trochu gelu z aloe vera, vaše pleť bude jemná, velice dobře hydratovaný a zároveň bude chráněna proti vnějším vlivům, které negativně působí na póry, jež se zanášení. Tímto zanášením nečistotami vznikají vřídky, jež mají na následek akné, černé tečky a zarudnutí pokožky.

2.       Při odličování
Pokud máte citlivou pleť, aloe vera, tedy gel z jejích listů, vám může pomoci při odličování. Pleť tak nebude zatěžována žádnými chemikáliemi, takže ani nebude vysušována. Odstraní nejenom obyčejnou maskaru a líčení, ale navíc se vyhnete vysoušení pokožky a jejímu následnému zčervenání.

3.       Místo pěny na holení
Aloe vera má změkčovací efekt, proto bude velice pozitivně působit na pokožku, pokud jste citliví na chemikálie. Aloe vera má zároveň dezinfekční vlastnosti, takže je méně pravděpodobné, že se vám do pórů zanese infekce, která by způsobila vytvoření vřídků. Navíc tím předcházíte zarůstání chloupků.

4.       Na suchá místa
Pokud máte na těle výrazně suchá místa, nejčastěji jsou na pažích, lopatkách a na loktech, aplikujte si zde gel z aloe vera. Kůže bude hydratovaná dlouho a velice kvalitně.

5.       Dezinfekce
Používáte-li dezinfekce na ruce, nejspíš se vám kůže na nich vysušuje, jelikož je v těchto prostředcích spousta alkoholu. Vyrobte si za pomocí aloe vera svůj vlastní dezinfekční gel! Stačí vám půl hrnku aloe vera gelu a čtvrt hrnku alkoholu s vodou. Pokud přidáte esenciální olej, určitě bude dezinfekce i příjemně vonět.
rostlina aloe
6.       Na žízeň
Vědci prokázali, že pijete-li šťávu z aloe vera, dopomůžete si nejenom k rozjasněné pleti a výraznému úbytku vrásek, ale také mírně napomáhá hubnutí, jelikož podtrhuje funkci metabolismu, který zrychluje stejně, jako například máta.
 

Jistota, smysl a krása

Pojďme se zamyslet nad hlubším významem krásy. Oprosťme se od pomyslného zrcadla. Nemáme na mysli lidskou krásu. Předpokládejme, že každý člověk je svým způsobem krásný. Zamysleme se nad krásou jako nad fenoménem, který nás provází celý život. Franz Kafka napsal: Člověk k životu potřebuje tři věci. Jistotu, smysl a krásu.
maják u oceánu

 

Žádejme krásu

·         Jistota – Každý víme moc dobře, jak potřebujeme životní a sociální jistoty. Většina lidí zažila alespoň jednou v životě zaměstnání na dobu určitou a jistě si pamatují tu sžíravou nejistotu, když se ptali sami sebe „prodlouží či neprodlouží?“ Určitá míra nejistoty může stimulovat lidský výkon, ale dlouhodobá nejistota výrazně snižuje kvalitu našich životů.

·         Smysl – Asi bychom si mnohé pachtění v životě ušetřili, kdybychom neměli vnitřní přesvědčení o tom, že dané snažení má smysl. Není to ovšem jen tento způsob smyslu. Je to také o schopnosti člověka nalézat smysl ve zdánlivě nesmyslném utrpení. Psychiatr Viktor Frankl dokonce založil psychoterapeutický obor, který se zabývá hledáním smyslu. Tento směr se jmenuje logoterapie.

·         Krása – Krásu možná na rozdíl od jistoty a smyslu primárně nepotřebujeme. Ale představte si, jak by byl náš život ochuzen, kdybychom rezignovali na všechno krásné. Naše domovy by byly chladné a ošklivé, oblékali bychom se jako vandráci, našeho ducha by nepovznášela krása hudby a vzletnost literatury. Takový život by byl k nežití. A hlavně takový život by byl velmi hrubý a barbarský. Krása nás nejen uchvacuje, ale krása nás především povznáší a kultivuje.
dvě růže

Lidé, kteří prošli vězením by zajisté mohli vyprávět o tom, jak si neútulné cely zdobily obrázky, aby v jejich pustém životě byl přítomen alespoň malý prvek krásy. Dnes často panuje v kultuře takzvaný kult ošklivosti. Nedovolme mu, aby prostoupil i do našich životů. Žádejme si krásu. Potřebujeme ji pro náš život.