K vašim službám

Při vyslovení slovního spojení „umělá inteligence“ se mnoho lidí zarazí. Na mysl nám přijdou roboti z Matrixu, z Terminátora nebo z „Já robot“. Není se ale vůbec čeho bát. Domácí asistenti budou vítanými pomocníky v domácnosti, kteří byli vynalezeni k tomu, aby vám usnadnili život. Jak vlastně fungují? Domácí asistent vypadá jako reproduktor, a ten slouží k tomu, aby zachytil váš pokyn. Jakmile se váš hlasový pokyn nahraje do asistenta, ten ho přeloží do počítačového či mobilního kódu. Tento kód se pak odešle do vašeho chytrého telefonu nebo počítače, který rozkaz vykoná.  A co to vlastně může být za příkaz? Většina lidí používá domácího asistenta k přehrávání hudby. Prostě řeknete „přehraj mi XY“, váš pomocník tento pokyn zachytí a spustí z reproduktoru se ozve muzika.

tlačítka
 
Siri nebo Alexu můžete ale použít i vyloženě k praktickým účelům. Mnoho lidí poslední dobou objevuje kouzlo nákupů po internetu, a domácí asistenti vám tyto nákupy výrazně usnadní. Jednoduše z druhého konce pokoje křiknete například: „Siri, objednej mi vajíčka, mléko a vločky“ nebo „Alexo, objednej nové koště“.  A nekončíme. Osobní asistent je připojen k mailu a k telefonu, takže s jeho pomocí můžete dělat to, co byste dělali na telefonu. Akorát k tomu nemusíte držet ten telefon. Takže můžete například číst emaily, odpovídat na emaily, volat nebo zvedat telefony, vytvářet upomínky nebo vyhledávat věci na internetu. Představte si třeba, že vaříte a chcete u toho zavolat kamarádům. Prostě řekněte „Alexo (nebo Siri), zavolej Katce.“ A pak prostě jen pokračujete ve vaření, a do toho povídáte.

hlasitost
 
Hodí se domácí asistent právě pro vás? Pokud máte chytrý telefon, tak jistě. Zbaví vás nutnosti hledat přistroj kvůli každému nesmyslu. Pokud máte počítač, tak počítejte s tím, že pro fungování domácího asistenta musí být zapnutý. Zatímco mobily má většina z nás zapnuté pořád, u počítačů to může být trochu nepohodlné. Ale jste-li ochotni obětovat trochu energie navíc, tak se osobní asistent jistě vyplatí i vám.
 

Hity na Vánoce 2016

Chytré telefony nebo hodinky, tablety a notebooky, ale také tablety. Tohle všechno jsou předpokládatelné dárky. Avšak co taková konzole pro virtuální realitu? A nezapomínejme na drony.
Vánoce jsou každým rokem jistotou pro prodej určitých předmětů, převážně elektronických strojů a nástrojů.
Nejčastěji se u nás prodávají před Vánoci především:
–          notebooky
–          chytré telefony
–          kuchyňské elektronické příslušenství

Předpoklady analytiků
Letos se předpokládá, že nejčastěji Češi najdou čtyřiadvacátého prosince večer pod stromečkem chytrý telefon nebo herní konzoli. Avšak hitem letošních vánoc je podle prodejců helma na hry ve virtuální realitě, chytré telefony s pořizovací cenou nad patnáct tisíc korun a v neposlední řadě drony.

Virtuální realita a herní konzole
Největší zájem se letos očekává o herní průmysl – konzole k videohrám, počítačové sestavy, počítačové hry. Tento zájem je vysvětlen tím, že na trh nastupují nové grafické čipy. Hry ve virtuální realitě a konzole a helmy, které k tomu přísluší, se letos dostaly do cenově přístupnější kategorie, což znamená, že jsou dostupnější a jejich zakoupením investuje do zábavy pro celou rodinu stále více lidí. Největší zájem je o Play Station VR Starter Kit a podle znalců se jedná o nastupující éru tohoto tisíciletí. Herní průmysl nabízí headsety a konzole od mnoha známých a osvědčených značek, mezi kterými jsou například headsety pro virtuální realitu od Sonny, HTC, Play Station VR nebo Oculus Rift. Ceny brýlí se pohybují přibližně ve stejné cenové kategorii jako chytré telefony od Apple iPhone, Samsung Galaxy nebo Sonny Xperia.

Chytré hodinky nebo drony
Mnoho lidí bud také investovat do chytrých hodinek (například od Apple), nebo do fitness náramků. I tato elektronika je na postupu, co se oblíbenosti týče. Letos také očekáváme, že stoupne počet lidí, kteří mají zájem o akční kamery nebo o skládací drony, které mají zabudované kamery a přenášejí snímaný obraz rovnou do chytrého telefonu.

Nejpoužívanější fotoaparát na světě

Digitální fotoaparáty se stále důmyslnější technologií jsou dnes skutečně výkonné. Ostré, přesné, zachycující co největší možný počet barev a co nejvěrnější kopii reality. Avšak o tyto přístroje mají zájem možná profesionálové nebo studenti fotografie, případně lidé, kteří se na fotoaparáty specializují. Pro běžného uživatele nejsou tyto přístroje nejvhodnější. Tím nejpoužívanějším fotoaparátem na světě je iPhone společnosti Apple, jak uvádí sociální síť pro fotografie Flickr.

Nakousnuté jablko
Chytré telefony právě s tímto logem se staly nejobsazovanějšími mobily v příčkách používanosti fotoaparátů. Tradiční fotoaparáty, digitální kamery nebo zrcadlovky jednoduše multifunkčnímu postmodernímu světu nestačí.
Seznam nejpoužívanějších fotoaparátů světa:
1.       iPhone 6
2.       iPhone 5S
3.       iPhone 6S
4.       Samsung Galaxy 6S
5.       iPhone 5
Dotykový display a multifunkčnost
Kompaktní fotoaparáty a zrcadlovky totiž dnes již nejsou jediné přístroje, které nabízejí nejvyšší možnou kvalitu fotek. Fotoaparáty mobilních chytrých telefonů jim zdatně konkurují, hlavně fotoaparáty smartphonů, jejichž pořizovací hodnota přesahuje patnáct tisíc korun.

Společnosti Apple iPhone a Sonny Xperia, které se na fotoaparáty svých vlajkových lodí speciálně zaměřují, nabízejí mnohdy větší počet megapixelů než některé kompakty ve stejné hodnotě. Jedinou výhodou digitálních fotoaparátů je optické přiblížení, které mobilní telefony zatím nemají.

Největší přednostní iPhonů, Samsungů, Xperií ale také nejnovějších modelů Huawei jsou převážně dotykové displeje, které jsou efektivní hlavně při zaostřování. Digitální fotoaparáty mají ostřící body, zatímco na dotykovém displeji můžete zaostřit na cokoli na obrazovce smartphonu. Výhodou smartphonů jsou rovněž efekty, filtry nebo nejrůznější vymoženosti, například automatické zachycení úsměvu nebo některé kolorovací procesy.
 
 

Prudká pád cen špičkových chytrých telefonů

Čas shonů, hysterických nákupů, masového snižování cen, výprodejů, doprodejů, davů upocených těl a nové modely hlavně elektroniky. Ano, mluvíme o posvátném čase Vánoc, jejichž duch se s každým rokem stává méně poklidný a méně rodinný. Dárky se, navzdory Grinchově snaze, skutečně staly podstatou Vánoc i u nás. Vánoce jsou také čas snižování cen, což z této doby dělá ideální čas na koupi nové elektroniky.
Čím je pokles cen způsoben?
·         Představení nových modelů
·         Masové nakupování

Která elektronika jde s cenami dolů nejcitelněji?
Převážně se jedná o nejlepší a nejdražší druhy smartphonů, jako například iPhone, Sony Xperia, Samsung poslední řady nebo Huawei p9. Všeobecně se jedná o špičkové chytré telefony, které si pod dvanáct tisíc korun nekoupíte. U levnějších standardních modelů je také šance na slevu, ale ta se nepohybuje v řádech tisíců korun, jako u vrcholových modelů.
Nejlepší nabídky
1.       Sony Xperia X Performance
·         Červenec: 18 500 Kč
·         Říjen: 15 200 Kč
2.       IPhone 6
·         Červenec: 19 800 Kč
·         Říjen: 17 200 Kč

Nevýhody a chytáky
Zlevněná elektronika s sebou však může přinášet i nedostatky, chyby a vady. Například tablety, které jsou v akční nabídce a cenově se od té původní liší v řádu až několika tisíc korun, často neobsahuje nějakou zásadní vlastnost, například programy v češtině nebo systém. Také se může stát, že si zakoupíte telefon, který není určený pro české sítě, takže vám bude fungovat, ale nepřipojíte se na internet. Proto je dobré si telefon i člověka, který vám ho prodává, dobře prohlédnout. Není na škodu navštívit také různé informativní stránky a prohlédnout si recenze lidí, kteří daný model vlastní, nebo si zakoupili telefon u stejného obchodníka či obchodní sítě jako vy.

Na co se zaměřit při výběru telefonu?
–          Kvalitu zpracování
–          Použité materiály
–          Odolnost
–          Rychlost procesoru
–          Rozměry

Mikroprocesor, nejvýznamnější vynález dvacátého století

Položíme-li si otázku, který vynález nejvíce ovlivňuje naše životy, dostane se nám mnoho zajímavých odpovědí. V první řadě bude stát pravděpodobně počítač nebo internet. Život bez těchto dvou věcí si dnes dokáže představit už jen málokdo.

Přesto se techničtí analytici na přelomu tisíciletí shodli na jiném vynálezů, který navždy změnil přístup člověka k informacím a nastartoval období, kterému se dnes říká digitální revoluce. Je jím mikroprocesor.

Mikroprocesordnes najdeme ve většině elektronických zařízení, od praček, přes počítače a smartphony, až po raketoplány. V čem však spočívá přínos této drobné elektronické součástky? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Představme si mikroprocesor jako mozek celého počítače. Jeho funkce je omezena na dekódování a následný výkon instrukcí zadaných operačním systémem, jiným programem nebo uživatelem.

Z čeho se takový mikroprocesor vlastně skládá? Při zodpovězení této otázky musíme začít u tranzistoru, součástky jejíž velikost se dnes pohybuje v rozmezí několika málo atomů. To zní skvěle, ne? Problém však je, že tranzistory umějí zpracovávat pouhé dvě polohy, vypnuto a zapnuto.

Z toho důvodu je třeba, aby při výkonu konkrétního procesu spolupracovalo velké množství tranzistorů, které společně s několika dalšími pasivními součástkami dávají dohromady integrovaný obvod amikroprocesor. Za tento objev později dostane jeho autor, američan Jack Kilby, Nobelovu cenu za fyziku.

Jen pro zajímavost, moderní mikroprocesory se skládají z desítek milionů tranzistorů umístěných na křemíkovém plátku. Takto vysoký počet jim umožňuje vykonávat stovky různých činností a ovlivňovat tak rychlost vašeho počítače.

Až tedy příště budete odepisovat na důležitý e-mail nebo sdílet fotky na Facebooku, uvědomte si, že tam někde uvnitř se nachází součástka, bez které bychom si dnes už nedokázali představit normální den.

Svícení bez kompromisů

Ceny elektrické energie stoupají prudce nahoru každým rokem, takže je logické, že se mnoho lidí snaží používat ji co nejméně, což je vzhledem k tomu, že na elektřinu je prakticky každý přístroj, který máte doma, poměrně složité. Obvykle tyto snahy spočívají hlavně v omezení svícení a obecně používání elektrických přístrojů, což ale zároveň znamená i snižování komfortu. Je možné však na to jít trochu více od lesa. Nejedná se sice o úplně nejlevnější řešení, ale z dlouhodobého hlediska se vám úspor podaří dosáhnout, dokonce velkých úspor. Chce to jen jediné – vyměnit světla, která dnes používáte za daleko modernější, za LED žárovky.
světelné žárovky

Cena není tak hrozná

Nebojte se, že se jedná o investici, která vás finančně může dostat do úzkých. LED žárovky jsou sice pořád dražší než většina jiných světelných zdrojů, ale jejich cena ani zdaleka nedosahuje takové výše, jako tomu bylo kupříkladu ještě před pěti nebo snad deseti lety. V současnosti se už dají pořídit za skutečně příjemné peníze. V případě, že i tak trochu váháte, nemusíte si jich kupovat hned deset najednou, ale pořiďte je jen do jedné dvou místností. Příliš toho neutratíte a mírné úspory dosáhnete, i když ne kdovíjak vysoké. K tomu, aby byl efekt co nejvyšší, je dobré mít LED žárovky v každém světle, které v domácnosti máte. Pak ušetříte za rok skutečně mnoho.
řada žárovek

Výhodou LED žárovek je nejen jejich úspornost, ale také variabilita. Můžete si koupit jak klasické tvary, tak i daleko zajímavější designové kousky. Samozřejmě, že čím propracovanější kontury bude žárovka mít, tím více si za ni připlatíte. Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou i ve svítivosti, respektive barvě světla.
myšlenka technologie
Tam, kde si čtete, byste měli zvolit zdroj z vyšší svítivosti a s teplými barvami. Do ložnice se naopak hodí spíše studenější typy světel. Kdybyste si nevěděli rady, určitě se zeptejte prodávajícího, jistě vám rád poradí, kam kterou žárovku umístit.

 

Snadné řešení, které přináší velké úspory


Jednoduché a efektivní řešení při sledování osobních i užitkových vozidel přináší moderní sofistikovaný systém, který je známý pod označením RMC.

sledování vozidel

 • Majitel nebo provozovatel vozového parku tak může získat plnou kontrolu nad veškerým pohybem vozidel i nad spotřebou pohonných hmot.
 • Jedná se i o nástroj, který může
  1. zvýšit významným způsobem efektivitu práce zaměstnanců společnosti.
  2. uspořit palivo, které se ve vozidlech využívá.

Díky kapacitní palivové sondě CAPO4, která se umístí do nádrže i dalších doprovodných snímačů, je možné přesně změřit hladinu paliva v nádrži. Měří se i náklon a akcelerace celého stroje. Sonda je také opatřena dvěma teplotními snímači, které zvládají přepočítat objem nafty na referenční teplotu patnácti stupňů Celsia.

 • RMC systém ale nehlídá pouze spotřebu palivových hmot, ale umožňuje i satelitní sledování vozidel přes známý GPS monitoring.
 • Kromě uvedených funkcí zastává i vyhodnocení jízdního stylu výkazy produktivity práce automatickou knihu jízd GPS lokaci.

Úsporu poznáte během krátké chvíle

Za velký přínos pro každou firmu se považuje i eliminace krádeží pohonných hmot a možnost skutečně včasného zásahu při krádeži vozidla. RMC systém jednoduše zajistí naprostou kontrolu nad celým vozovým parkem.

 • Práce s tímto zařízením je velice jednoduchá a není zapotřebí instalace žádného přídavného nového softwaru.
 • Veškeré údaje jsou plně a okamžitě k dispozici kdykoliv po přihlášení pod přístupovým jménem a heslem.
  • Jediné, co je k tomu zapotřebí, je možnost sledování vozidel na jakémkoliv zařízení, které obsahuje internetový prohlížeč.
  • Pak se snadno přes webovou aplikaci dostanete k potřebným údajům.

gps
Pro podnik znamená tato možnost eliminaci zbytečných ztrát a také kontrolu nad zaměstnanci firmy.Tím pádem nedochází ke zbytečným únikům finančních prostředků.