Krása v misce

Koníček pěstování bonsají se nazývá bonsaistika. Jedná se o pěstování rostliny, která je vypěstována a upravována do požadovaného tvaru. Původ pěstování bonsají sahá do východní Asie. Dosud je zde tradicí pěstování bonsají po mnoho generací. Slovo bonsaj pochází z japonského slova bonsai, anebo punsaj. Doslova to znamená pěstování stromů v misce. Bon značí slovo strom.

podzimní listí


Pěstování bonsaje


Pokud si chcete také vypěstovat svůj miniaturní stromek v misce, poradíme vám, jak na to. Mezi nejčastěji způsoby pěstování bonsají je jejich vypěstování ze semenáčku listnatých i jehličnatých stromů. Tyto semenáčky můžete najít například ve spárách chodníků a dalších škvírách. Na takovýchto stanovištích se semenáčky již začaly adaptovat na malé prostory a skromné podmínky. Jako nejlepší období pro dobývání semenáčků je bezesporu měsíc září, tedy počátek podzimu.

         I.            Jednou z věcí, které je třeba určit, je místo, kde bude bonsaj umístěna. Pokud budete pěstovat bonsaj v místnosti, je pro ni ideální místo vyšší, asi tak na úrovni očí.

       II.            Zrovna tak by toto místo pro bonsaj mělo být světlé a bez průvanu i přímého slunce. Bonsaj by se neměla nacházet ani v blízkosti topení.

     III.            Pro bonsaj byste měli pořídit ideálně nějakou mělkou misku.

    IV.            Měli byste mít rovněž na paměti, že bonsajím škodí jak přeschnutí, tak i přelití, kdy může dojít k uhynutí bonsaje.
maple bonsaje


Vyrýpnutí semenáčku


Při vyzvedávání rostlinky je třeba dbát na to, aby byl zachován jejich kořenový bal. Následně odstraňte u semenáčku polámané kořeny. Zkušení bonsai sté doporučují také ostříhat kořínky do takového tvaru, jaký má koruna vzrostlého stromu toho druhu, jako je semenáček. Posléze můžete prostříhat i nadzemní část stromku. Potom již sázejte semenáček do připravené misky. Zemina pod semenáček by měla být stejná, v jaké stromek rostl. Na dno misky ještě nenapomeňte vložit trochu štěrku, anebo kamínků jako drenáž.