Zdravý životní styl – ale nic se nemá pořehánět

Všichni víme, že je bychom se měli správně a pravidelně stravovat, tj. nejíst polotovary, vařit z kvalitních surovin obsahující bílkoviny (živočišné i rostlinné), zdravé tuky a složitější sacharidy, ne jednoduché cukry a trans-mastné kyseliny. Podobně jsme obeznámeni s tím, že denně se má pít dostatečné množství tekutin, zejména neperlivé čisté vody. O sportování ani nemluvě, to přece má být samozřejmostí zdravého životního stylu.
 
Ano, je určitě pěkné si denně dopředu chystat mističky se snídaní, obědem, večeří a dvěma zdravými svačinami. Stihnout alespoň jednou za dva dny pořádný trénink. Chodit spát zavčas a vydatně zregenerovat.
 
Nic se ale nemá přehánět. Nyní máme na mysli všechny ty nové životní směry, které se vyrojily jak houby po dešti a jejich přívrženci se nás snaží přesvědčit, že jen ten jejich je ten jediný správný a možný. Pojďme se na ně podívat blíže.
 

Paleo život a stravování

Paleo stravování je založeno na stravě, kterou měli k dispozici naši pra pra předci, tj. skládá se pouze z masných pokrmů, zeleniny, vajec. Zakázané jsou všechny známé přílohy (brambory, rýže, těstoviny), pečivo ale samozřejmě i veškeré pochutiny, sladkosti, alkoholické nápoje a i káva.
Přívrženci paleo stravování často společně sportují v tzv. HEAT a crossfit programech, kdy cvičí s kettlebally, s vlastní váhou těla v rychlém sledu střídání cviků.
 

Vegetariánství a veganství

Co je to vegetariánství a veganství snad ani nemusíme vysvětlovat. V prvním případě jsou ze stravy vyloučeny všechny masné výrobky. V případě, že se chcete nebo jste veganem, pak se nebudete stravovat ani produkty, které se vyrábí či získávají ze živých tvorů, tj. veškeré mléčné výrobky, ale i vajíčka.

Chlorella a ječmen

Možná jste měli možnost ochutnat nazelenalé tablety, které se v pravidelných časech a daném množství rozkousávají a mají nahořklou chuť. Jedná se o tablety chlorelly. Ta bývá často doplňována i popíjením nápoje z mladého ječmene nevábně vypadající barvy. Obě dvě “potraviny” by měly příslušně pročišťovat tělo před antioxidanty a jinými škodlivinami.
 
Je na každém z nás, co si vybere za směr, ale důležité je zůstat stát nohami na zemi a zvážit, zda už něco není vyhrocené. Zůstaňme tolerantní k okolí a nevnucujme jim ten náš styl jako ten jediný možný.