Můj dům, můj hrad

Dnešní nádpis článku jsme převzali z anglického přísloví: “My home, my castle.” Ano, není nad vlastní bydlení, nad vlastní domov, kam se můžeme vždy navracet, kde to bezpečně známe.
 

Příklady potvrzující rčení

 
Někteří z nás každoročně, zejména v sychravých zimních měsících, vyráží na wellness víkendy, které jsou plné relaxačních procedur a masáží. Tyto pobytu většinou bývají v lázeňských městečkách nebo alespoň luxusnějších hotelích. Ubytování je součástí pobytu a obvykle si dopřejeme pokoje vyšší třídy, kde je samozřejmostí vlastní koupelna se záchodem, televizor a mini bar (lednička) na pokoji. Ale i přes příjemný komfort, uklizený pokoj každý den (díky hotelovému servisu), se po uplynutí naší dovolené rádi vrátíme do našeho domova.
 
Mohli bychom podat podobný příklad s hotelovými pokoji na dovolené u moře v zahraničí, máme na mysli převážně dovolené typu all-inclusive, ne nejlevnější zájezdy do Chorvatska, natož zájezd pod stan. Obvykle u pobytů typu all-inclusive je opět v ceně veškerý komfort včetně luxusních apartmánů. Kdo by se ale po skončení dovolené netěšil do vlastního bydlení, na svoji měkkou postel s vůní našich těl v polštářích.
 
A vysvětlení?
 
Čím to je, že i když doma mnohdy nemáme uklizeno, pokoje neodpovídají standardům pěti hvězdičkových hotelů, naše vana nemá zabudované trysky ani bublinkovou koupel, tak jsme tady nejraději? Proč se říká: “Všude dobře, doma nejlíp”? I my jsme si kladli stejné otázky a přišli jsme na několik možností, které vám teď nabízíme k posouzení:
•   je to naše– ano, lidé lpí na vlastnictví věcí, i když si to mnohdy nechtějí nahlas přiznat,
•   známe každý růžek – po našem bytě se dokážeme pohybovat i poslepu, víme, kde se nachází ta nejposlednější věc, když ji zrovna potřebujeme,
•   za byt si zodpovídáme sami – odpadá zde stres, že něco někomu poníčíme a budeme tak hradit škody. Zde si za případné zničení něčeho můžeme vynadat jen sami sobě.