Jak se nespálit při výběru tanečních bot

Společenský tanec je vyjádřením radosti z pohybu a zároveň určitým prvkem sblížení mezi dvěma lidmi opačného pohlaví. Přispívá k uvolněné atmosféře, plesy jsou v průběhu zimy jednou z mála aktivit, kdy se lidé mohou pobavit, aniž by jim v tom bránily nepříznivé povětrnostní vlivy. Základem pro pohyb po tanečním parketu je obuv. Na co bychom měli brát zřetel při jejím výběru?

tanec

Obuv je základ

Pochopitelně že bonton nedovoluje vstoupit na parket v nevhodném oděvu, platí to ovšem i pro obuv. A to nejen z hlediska společenského, nýbrž bezpečnostního a zdravotního. Taneční boty se vyrábí pouze pro tyto účely z pečlivě vybírané kůže, která musí být poddajná a odolávat zatížení při tanci, kdy celá váha těla spočívá v průběhu sportovního výkonu právě na chodidlech. Jaké vlastnosti by měly taneční speciály mít?

Ohebnost – základ každého modelu tvoří buď velmi kvalitní hovězí kůže, mikrovlákno či satén. Při pohybu na parketu se díky permanentním změnám těžiště noha musí opřít o podložku, která bude poddajná a zároveň stabilní. To je právě ten zásadní rozdíl mezi obuví vycházkovou a taneční. Při jejich zkoušení vám boty musí dobře padnout, měly by být spíše těsnější, než volnější, ale zároveň příjemné na dotek.

Zapínání – provádí se pomocí rychloupínacích přezek, velmi rychle a pohodlně. Přezka na nártu, zapnutá na háček, chrání nohu před podkluzováním a kotník před zvrtnutím v obtížnějších pohybových sekvencích.

Podšití a stélka – nejčastěji se vyrábí z mikrovlákna, které dobře absorbuje vlhkost, a je antibakteriální. Na provedení stélky velmi záleží, neboť je na chodidlech umístěno velké množství potních žláz a v průběhu taneční lekce propotíte až 200 ml potu.

taneční boty

Pata a podrážka – renomovaní výrobci dbají na změkčenou patní vrstvu pro zlepšení komfortu. Velice důležitá je podrážka, zhotovená ze semišové kůže. Podrážka musí být dostatečně ohebná a zajistit po parketu jemné podkluzování, ale zároveň stabilitu. Proto se také nesmí taneční obuv používat venku, jemná semišová vrstva by se tím nenávratně poškodila.