Jak se orientovat při změně dodavatele energií

Dodavatelé plynu a elektrické energie se doslova perou o zájem potenciálních klientů. K tomu jim pomáhají nejrůznější akce a slevy, avšak ne vždy jde o férové nabídky. Jak se vyznat ve všech smyčkách, které s sebou přináší změny dodavatelů energií, jsme sepsali v tomto článku.

Jestliže jste klienti, kteří berou za energie složenku pravidelně jednou za měsíc, je možné, že můžete na energiích prodělávat. Změnit dodavatele je dnes nejen možné, ale naprosto obvyklé. Není to ani tak náročné, jak by se na první pohled mohlo někomu zdát, jenom je nutné mít v hlavě několik bodů, které vám pomohou se orientovat nejenom v cenách, ale také rozpoznat, když se vás někdo snaží lidově řečeno natáhnout.

Podle nejnovějších zpráv odborníků ceny energií klesají, avšak to nemusí být úplně pravda. Slevy, které energetické společnosti nabízejí, mohou být jenom chytáky na nové zákazníky, tedy pokud máte smlouvu, trvající již několik let, akce a slevy se vás netýkají, ba dokonce mohou mít mnohem vyšší sazbu. Pakliže stojíte o snížení ceny za energie, musíte dobře hledat, a to především na internetu. Pakliže cenám energií moc nerozumíte, nechte si poradit, ať už od příbuzenstva, nebo přímo od profesionálů. Obvolejte společnosti a ptejte se.

Jaké jsou tipy na uzavření nové smlouvy s dodavatelem energií?
·         Kontrolujte smlouvu minimálně jednou do roka
Musíte být v obraze a vědět, jakou máte smlouvu, na jakou hodnotu, ale i jaké výhody se vás ještě týkají. Ověřujte si informace a všechny roční hodnoty ihned po vyúčtování, zda někde nedošlo k chybě. Ujistěte se, že smlouva odpovídá podmínkám. Dodavatel také může upozornit, že se cena mění, což se můžete dozvědět na internetu nebo ze zpráv či novin.
 

·         Pozor na podvodníky
Výhodnější nabídka neznamená, že byste se neměli mít na pozoru. Příliš lukrativní nabídka, která slibuje podezřele velkou úsporu, je jistě nějaký reklamní trik. Mějte se na pozoru.
 
·         Vždy zjišťujte všechny informace o smlouvě, kterou máte uzavřenou
Jaké závazy máte teď? Co musíte plnit? A co na oplátku musí plnit společnost, která vám dodává do domu energii? Všechno si připravte a raději i sepište. Zajímejte se o všechno, co souvisí s vašimi povinnostmi, ale i s výhodami.