Jak platit platební kartou v cizině?

Můžete odjet na dovolenou do zahraničí a brát si s sebou pouze hotovost. Ovšem většina lidí, konkrétně sedm Čechů z deseti, si raději bere část hotovosti a část si nechá na kartě. Proč byste neměli mít strach platit v zahraničí kartou? Jak vybírat efektivně, kde a jak platit kartou, jak se zachovat v nejrůznějších situacích a jaké karty si s sebou vzít na cestu do zahraničí? Jak řešit ztrátu, zcizení nebo krádež této karty v zahraničí? Tohle všechno vám poradíme v tomto článku.

–          Platit s ní můžete všude
Největší výhodou karty je, že se její kurz neliší od směnárenského. Z toho důvodu se nemusíte bát platit v obchodech kartou, nebo vybírat z bankomatu. Jenom se ujistěte, před odjezdem do zahraničí, že má vaše karta povoleny výběry ve světě a nejlépe zdarma. Pokud nevíte, kontaktujte svou banku nebo si zajděte na pobočku osobně.

–          Pokud si nejste jisti, vezměte si dvě karty
Nejspíš je jistější vzít si na dovolenou karty dvě, kreditní a debetní. Kdyby se cokoli stalo, nemusíte mít strach, že byste se ocitli „nasuchu“, případně že by vám hrozily nějaké sankce a vy byste si je nemohli dovolit zaplatit. Navíc, pokud se jedna karta poškodí, nemusíte si lámat hlavu hned na místě, co s tím budete dělat.

KREDITNÍ KARTA: je ideální při rezervování hotelu a platbám přes internet.
DEBETNÍ KARTA: právě tou byste měli platit běžně v zahraničí.
Nikdy s sebou nenoste obě dvě tyto karty, vždy jenom jednu z nich.

–          Můžete si ji pojistit
Pokud máte strach z krádeže nebo ztráty, můžete si kreditní katu pojistit proti obojímu. Nezapomeňte tak udělat minimálně měsíc před odjezdem do zahraničí. Můžete si zjednat i celoroční pojištění pro vaši kartu.

–          Vždy bezpečně
Bankomaty jsou opatřené kamerovým systémem, takže je většina výběrů z bankomatu bezpečná kdekoli v zahraničí, ale i tak raději vybírejte peníze za dne a raději poblíž pobočky banky, případně někde uvnitř banky.