Broušení je kvalitnější, čím kvalitnější je nástroj

Řezat dřevo na určité rozměry a spojování do určitého tvaru je věc jedna, ale dokončit celý výrobek tak, aby byl nejenom funkční, ale také esteticky vyladěný, to už není jenom tak. K dokončovacím pracím v oblasti obrábění dřeva patří neodmyslitelně brusky, které jsou k dostání v různých variantách. Pokud jde o dřevěné materiály, které jsou velmi rozdílné oproti kovům, je nutné volit vhodné nářadí a náčiní. To umožní dřevo obrábět vskutku kvalitním způsobem, který bude mnohem efektivnější než v případě, kdy by se využilo zařízení určené k dokončovacím operacím u kovů.

bruska

Pásy jsou zárukou vysoké produktivity

Málokdo v dnešní době pracuje s ručními smirkovými papíry. Mnohem častěji se využívají různé nástroje, které práci nejenom zefektivňují a zrychlují, ale také dělají kvalitnější. V případě dřevěných materiálů může být řeč o stolní pásové brusce, která je efektivní v tom, že pracovním nástrojem je nekonečný pás tvořen krystalky různé zrnitosti.
Tento pracovní nástroj odebírá jemné třísky z obrobku vždy jedním směrem, což může být výhodné z hlediska úklidu, kdy veškerý prach a třísky padají na určitou stranu a nikoliv všude do boku, jako je tomu například u kotoučových nebo oscilačních variant tohoto nářadí. Pásové brusky jsou však oblíbené i díky vysoké rychlosti, se kterou je možné dřevěný obrobek dokončit. Ať už chcete vylepšit drsnost povrchu nebo provést jemné leštění, budete k tomu však potřebovat nejenom samotné zařízení, ale také nástroj – brusné pásy.

ruční bruska

Různá zrnitost = různé výsledky

Abyste dosáhli uspokojivých výsledků, nezapomínejte spolu s pořízením zařízení na pořízení kvalitních brusných nástrojů. Jejich zrnitost ovlivňuje opravdu vše, a platí zde základní pravidlo. Čím drsnější nástroj = méně větších zrn, tím drsnější povrch nakonec bude. Naopak v případě použití jemnějšího nástroje, který bude tvořen pouze nepatrnými výstupky, dosáhnete opravdu precizního povrchu, jehož dosažení však bude otázka času a vaší trpělivosti.