Zahrada v japonském stylu


Japonská zahradau nás? Proč ne! Je pro naše končiny trochu netradiční, ovšem velice stylová. Pokud ji do našeho pozemku vkusně začleníme, výsledek bude jistě krásný! Kdo nemá dostatek prostoru, může si udělat radost alespoň „japonskou“ předzahrádkou nebo terasou. Květináče s bonsajemi na ní umístit třeba do stylových mís. Vhodné jsou k tomuto účelu například betonové výrobky.
japonské zahrada s bonsajemi
Typickými prvky, které se v japonské zahradě vyskytují, jsou kámen, písek a voda. Z rostlin pak kromě bonsaje (v záhonech i v nádobách) najdeme v japonské zahradě také bambus, javor, sakuru (jako solitéry i ve skupinách), azalku (na záhonech a podél cestiček. U vody a ve vodě rostou kosatce a lekníny.

Pokud máme možnost, chuť a odvahu takové zahradě věnovat velký pozemek, můžeme se mezi záhony procházet po krásně upravených cestičkách vyskládaných z plochých kamenů nebo vysypaných pískem. Přecházet jezírka a potůčky po můstcích nad vodou či odpočívat na lavičkách a v altáncích. Možností je mnoho. Ovšem pokud má zahrada vypadat opravdu stylově, je potřeba nejen dobře znát pro ni charakteristické prvky, ale také je umět vhodně v daném v terénu použít. Tvorbu takové rozsáhlejší zahrady se určitě vyplatí svěřit zkušeným odborníkům. Mnozí naši zahradní architekti i zahradníci japonský styl opravdu umí!
větvičky s bílými květy třešní

V Japonsku má budování těchto zahrad dlouhou tradici a japonští mistři toto umění ovládají samozřejmě nejlépe. Základ převzali od Číňanů a styl vypilovali k dokonalosti. První zahrady tam tvořili již v 6. století, ale největší rozšíření je čekalo ve středověku. To se zahrady začaly rozdělovat podle toho, k jakému účelu a také komu sloužily. Na parkové, rezidenční, meditační, čajové a suché. Například v těch suchých se upravují písek, štěrk i kameny do podoby vodních prvků. Jde o zahradní umění, které má filosofický základ. Jednotlivé detaily, třeba i položený kámen nebo větvička, mají vždy svůj význam!